Népi kőfaragás

A magyar néprajz és népművészet területén belül a kőfelhasználással és kőmegmunkálással kapcsolatos érdekességek

"Amit eddig a tufa adott"

 

AZ Északi-középhegységben olyan riolit, riodacit vulkanikus kőzet található, mely Közép-Európa legnagyobb tufás térsége, területe megközelítőleg 3500 négyzetkilométer (és ez még nem köbméter :-)  Mert ha köbmétert akarnánk számolni, logikusan az attól függne, hol milyen vastagságú a kőzet, s ez a számítási adat a térfogathoz sok tíz és száz méterek lennének attól függően, mely területen számolunk.)

Ezen területből jócskán találunk mind a Mártában, Bükkben, Bükkalján, gondoljunk csak az egri, miskolci, vagy az Egert övező híres mai pincékre, pincészetekre, melyek un.tufapincék.

A tufa kőzet egyik jellegzetességessége, hogy fehéres, szemcsés, eléggé porózus anyag, ezáltal jól és könnyen faragható, de nem igazán áll ellen az időjárási tényezőknek. Tehát eső, fagy erősen mállasztja, "megeszi". Ez fontos, hiszen ezáltal kültéri alkalmazása nem igazán, vagy korlátozott körülményekkel javasolt csak, például bizonyos szigetelési eljárásokkal. Viszont az időjárási viszontagságokat kikerülve használva a tufát, igen jó, időálló lehetőségei vannak. Kiváló például a hőmegtartó képessége is, még télen sem fagy, és folyamatos, egyenletes hőmérsékletet tart egy jó pince, bármekkora is a zimankó odakinn.

Már utaltam is többször a mai felhasználására eme anyagnak, tehát ma javarészben pincék anyagaként lehet számontartani a köznapi néven ismert tufát.

De nem volt ez mindig kizárólagosan így.

Kezdve az elején, a nagy kiterjedéssel és a jó megmunkálhatósággal kifejezetten a riolittufa anyag tekintetében.( Az ún. terméskő ugyanis a riodácit kőzet, előbbi menüpontokban a dácit kőzetről és faragásáról tetszett eddig olvasni a kőfaragás tekintetében - a szerk.)

Helyismerettel bíró emberként ha pincékre, barlanglakásokra gondolunk, az anyag maga adott a természetben, formálása elvétellel (faragás, csákányolás) történik, de a végeredmény ugyanúgy a természetben marad, mint a megmunkálás előtt. 

Ha tufa kőfejtőkre gondolunk, ezekből több is volt és működött a Bükkalján, sok embernek munkát, megélhetést adva akár bérleményként,kitermelhető értékként, akár tulajdonként. A XX.században már több olyan helyszín is volt a Bükkalján, ahol gépesítéssel dolgozták föl a tufát: méretre darabolták, vágták, majd házak épültek belőle. Gondoljunk csak pl. Noszvajra.

(A cikk folytatás alatt)

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 4
Heti: 7
Havi: 12
Össz.: 20 616

Látogatottság növelés
Oldal: Amit eddig a tufa adott
Népi kőfaragás - © 2008 - 2024 - kofaragas-nepi.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »